Діти і війна: поради батькам щодо ментального здоров’я

Війна – це надзвичайно важке випробування для будь-якої людини, а для дітей вона стає особливо травматичною подією. Зіткнення з насильством, втратою рідних, переїздами та невизначеністю створюють величезний емоційний тиск на молодий розум. Діти потребують особливої уваги та підтримки, щоб справитися з цими викликами та продовжувати розвиватися в умовах війни. У цій статті ми розглянемо, як допомогти малечі подолати стрес та забезпечити їм стабільність і безпеку в цей складний час.

Під час війни діти стикаються з низкою нових викликів: переїзди, переживання за рідних на фронті, поранення та навіть смерть близьких людей. У таких складних життєвих ситуаціях у них виникає багато запитань, на які вони не в змозі знайти відповіді самостійно. Завдання дорослих — пояснити їм, що відбувається, та допомогти пережити важкий період. Спеціалісти Центру здоров’я та розвитку «Коло сім’ї» підготували поради батькам про те, як говорити з дітьми про війну та пов’язані з нею ситуації.

Як підтримати дітей у непростий час війни

  • Перш за все, будьте поруч. Ми — головне джерело підтримки для наших дітей. Дотик, обійми, щирі розмови та спільна діяльність — це прояв любові і присутності.
  • Намагайтеся бути прикладом, адже діти дивляться на нас і наслідують нашу поведінку. Можна розповісти дитині про те, що вам допомагає у складних ситуаціях.
  • Залучайте дитину до чогось корисного. Це допоможе скинути нервове напруження. Вдома чи в бомбосховищі — знайдіть можливість вчитися, малювати, гратися.
  • Поповнюйте внутрішній «павербанк» дитини. У цей складний час психоемоційних навантажень ми і наші діти потребуємо більше «підзарядки». Організуйте день так, щоб у дитини був сон, смачна їжа, гра з улюбленцями, фізична активність, читання книжок, теплі розмови тощо.

Як говорити з дітьми про війну?

  • Будьте відкриті до обговорення теми війни. Діти хочуть розуміти, що відбувається. Слухайте їх і чесно відповідайте на запитання. Якщо ви не знаєте відповідей, розмірковуйте і шукайте їх разом із дитиною.
  • Пояснюйте через казки, малюнки або історії. У казках діти знаходять приклади поведінки або мудрі думки, а у малюнках можуть показати, як вони бачать війну.
  • Говоріть з дитиною про почуття. Діти тривожаться, сумують, зляться та хвилюються так само, як ми. Покажіть, що ви розділяєте ці почуття. Завдяки цьому дитина не залишиться з ними наодинці.
  • Дайте надію. Мова не про псевдооптимізм. Надія — це про Світло, яке завжди перемагає темряву, попри біль та втрати.

Як підтримати дітей у випадку переїзду через війну

Говоріть із дітьми про переїзд і про всі пов’язані з ним зміни. Поясніть, чому ви вирішили поїхати, чому це важливо для вашої спільної безпеки. Це нормально — не мати відповідей на запитання, але важливо бути відвертим і говорити виважено.
Будьте уважними до почуттів дітей. Смуток через втрату зв’язку з домом і радість від нових відкриттів — це природні почуття, які допомагають зрозуміти наш досвід. Розділяйте їх з дитиною, злість скеровуйте у конструктив, а у відповідь на тривогу створюйте відчуття безпеки.

Не забувайте про базові речі і режим дня. За можливості, організуйте день так, щоб у ньому було місце сну, прогулянкам, часу з іншими дітьми, навчанню. І про свій режим дня також не забувайте. Шукайте ефективні способи адаптуватися. До переїзду не потрібно ставитися як до паузи у житті, адже кожен день — цінний. Шукайте нове коло спілкування, можливості займатися улюбленим спортом тощо.

Пам’ятайте минуле, мрійте про майбутнє, живіть «тут і тепер». Ми можемо черпати силу у спогадах. Згадуйте, розповідайте, малюйте. Але також говоріть із дітьми про майбутнє, уявляйте його, діліться мріями. Це дає натхнення і сили пройти життєві випробування, коли ми не вдома.

Джерело – Платформа «Ти як?».

Висновок

Підтримка дітей під час війни – це важлива і відповідальна місія для дорослих. Вона вимагає терпіння, розуміння та належної уваги до їхніх емоційних і фізичних потреб. Забезпечення безпеки, стабільності, доступу до освіти та психологічної допомоги може суттєво полегшити переживання маленьких громадян у цей непростий період. Дбайливе ставлення та підтримка з боку батьків, вчителів та суспільства загалом допоможуть дітям зберегти впевненість у майбутньому та вирости сильними особистостями, незважаючи на труднощі воєнного часу.

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *